11
I
20
JU
LI
20
25
Når børnesmil smelter de koldeste hjerter

Når børnesmil smelter de koldeste hjerter

12/7/2025 | Forfatter: Jørn Gade
Casper Mikkelsens Dejlige Jazzband: En FanJAZZtisk Trommerejse, Musikhuset Aarhus 12/07/2025

Se fotogalleri fra koncerten


Lørdag formiddag – før mange rigtig fik startet dagen – kom flokke af forældre og bedsteforældre med deres børn til Musikhuset i Aarhus. De skulle høre jazzmusik og jazzhistorier


Hen over stierne ved den nye Musikhus-park kom de traskende. Nogen i klapvogn, andre på løbecykler, nogen på armen – og nogen spænede på egne små ben. Målet var café-scenen i Musikhuset, hvor gruppen ”Casper Mikkelsens Dejlige Jazzband” skulle optræde med en En FanJAZZtisk Trommerejse. Gruppen består af fire sortklædte herrer, hvor hovedmanden, trommeslageren Casper Mikkelsen skal fortælle sin historie om jazzen.

Først kom præsentationen af instrumenterne – trompet, klaver, kontrabas og så selvfølgelig trommerne. Ikke nogen tør gennemgang, men mere eller mindre sande historier om hvert instrument og hver musiker. Det skete ikke bare med ord, men med alverdens mimik, pjat og fusentasteri. Ungerne var med fra første færd.

Derpå kom fortællingen om musikernes rejse i båd over Atlanten til jazzens Amerika. Om mødet med manden der havde en tromme, der kunne fungere som en mobiltelefon. Selvfølgelig måtte Casper vise, hvad sådan en tromme kan ”sige”. I New Orleans, hvor de kommer frem, møder de omvandrende bands. De kom ud i problemer og måtte flygte, fordi de larmede … og så videre og videre. Indtil de fire danske musikere står i en biograf i New York. Der vises kun stumfilm, så Mikkelsen og vennerne måtte derfor bede publikum – både de store og de små – om at lukke øjnene og se deres egen film inde i deres drømmende hoveder.

I en halv snes år har Casper Mikkelsen taget rundt med sin FanJAZZtisk show. Det er ikke bare en koncert, det er et lille show, hvor de tre andre musikere på det flotteste følger med.

Jeg fangede først de små glade børneansigter, der sad med smil og åben mund. Nogle på skødet af en voksen, andre ind i mellem på gulvet. Klappende,og grinende. Hov, der var jo også voksne til stede. De sad med varme smilende ansigter og nød den række af jazzklassikere, som Mikkelsens dygtige gruppe brugte i deres historie.

En time blev de små og de gamle fastholdt, hvilket i sig selv er flot i en tid præget af alt for mange hurtige skift.

Casper Mikkelsens Dejlige Jazzband består af Casper Mikkelsen selv på trommer og løgnehistorier, Bjarke Nikolajsen på en støjende og ustoppelig trompet, Martin Schack på det gamle opretstående klaver og Morten Ankarfeldt på en gående kontrabas.

Forhåbentlig kan den type koncerter for den kommende generation få flere til at dyrke den levende musik og jazzen.

Der er mere for børn søndag til mandag i Øst for Paradis, på Verdenspladsen (Gellerup), DOKK1, Headquarters og i A-Huset ved Godsbanen. Se nærmere om det i programmet.



 

Se flere reportager her

Flere fotogallerier her

Aarhus Jazz Festival

Kjeld Tolstrups Gade 3

DK-8000 Aarhus C