Filter Grid view

Date

Genre

Venues

Organizer

 

Programme
Aarhus Jazz Festival
9. til 16. juli 2022

 

Friday 8 July 2022

 

Sam and The Soulmates Duo (DK) Mai

Friday 8 July 2022 - 12:00-14:00
LULA - Bar & Restaurant

 

Pecha Kucha (DK) Wor

Friday 8 July 2022 - 13:00-14:00
Flemming Bamse Jørgensens Plads

 

Djursaa / Hjorth (DK) Mai

Friday 8 July 2022 - 13:30-15:00
VinDanmark

 

Big Butter (DK) Tra

Friday 8 July 2022 - 15:00-18:00
Waxies

 

døssing (DK) Roc

Friday 8 July 2022 - 15:00-16:00
Flemming Bamse Jørgensens Plads

 

Strings Trio (DK) Roc

Friday 8 July 2022 - 16:00-18:00
Klostertorvet

 

Tough Tenors (DK) Beb

Friday 8 July 2022 - 16:30-18:30
VinDanmark

 

Abekejser (DK) Roc

Friday 8 July 2022 - 18:00-19:00
Flemming Bamse Jørgensens Plads

 

Lysgaard / Jefsen / Haugshøj (DK) Mai

Friday 8 July 2022 - 18:00-19:45
Hantwerk

 

Smooth Duo (DK) Wor

Friday 8 July 2022 - 19:30-21:00
Jazz Boat, Havnepladsen, Midtbyen

 

Cesar Joaniquet Standards Trio (ES/DK) Roc

Friday 8 July 2022 - 20:00-21:00
Klostertorvet

 

Jomi (DK) Roc

Friday 8 July 2022 - 20:00-22:00
Maritza Salen

 

Los Tres Golpes feat. Aline Sanchez (DK/CU) Wor

Friday 8 July 2022 - 20:00-23:00
CasaV58

 

Zetterlund Tribute (IR/DK) Mai

Friday 8 July 2022 - 20:00-22:00
VinDanmark

 

(I´m not) The Crooner (DK/CH) Mai

Friday 8 July 2022 - 21:00-22:00
Café Gemmestedet

 

Bobo Moreno (DK) Roc

Friday 8 July 2022 - 21:00-23:00
Tir na nÓg

 

Weekend Sax (DK) Roc

Friday 8 July 2022 - 22:00-23:30
Hantwerk

 

Saturday 9 July 2022

 

Eline Engholm med Kwella & Friis (DK) Mai

Saturday 9 July 2022 - 11:00-13:15
ARoS Aarhus Kunstmuseum

 

KISSA - Aarhus' nye jazzcontainer (DK) Gui

Saturday 9 July 2022 - 11:00-17:00
Musikhusparken

 

Street Parade - Aarhus Jazz Festival Brass Band (DK) Tra

Saturday 9 July 2022 - 11:00-13:30
Musikhusparken

 

Quist Møller Duo (DK) Mai

Saturday 9 July 2022 - 12:00-14:00
LULA - Bar & Restaurant

 

5 x Vuust (DK) Mai

Saturday 9 July 2022 - 13:00-15:00
Salling ROOFTOP

 

Aganjú (BR) Wor

Saturday 9 July 2022 - 13:00-15:00
Klostertorvet

 

Halfdan Stefansson Trio feat. Alfred Lykke (DK) Fre

Saturday 9 July 2022 - 13:00-14:00
Flemming Bamse Jørgensens Plads

 

HP Lange trio feat. Jarno Varsted (DK/UK) Tra

Saturday 9 July 2022 - 13:00-16:00
Waxies

 

Jascha Briand Trio (DK) Roc

Saturday 9 July 2022 - 13:00-15:00
Tir na nÓg

 

Dayyani / Hagelskjær / Hagelskjær Trio (DK) Mai

Saturday 9 July 2022 - 13:30-15:00
VinDanmark

 

Admiral Awesome! Kapow-jazz & Live-tegneserie for børn (DK) For

Saturday 9 July 2022 - 14:00-14:45
Helsingør Theater - Den Gamle By

 

Johannes Käsbach – Klanglys Solo Special (DE) Mai

Saturday 9 July 2022 - 14:00-15:00
Café Gemmestedet

 

Djursaa, Klüver & Tjalve (DK) Mai

Saturday 9 July 2022 - 15:00-16:00
Domen - Bylivshuset - Pier 2

 

Fillé (DK) Roc

Saturday 9 July 2022 - 15:00-16:00
Flemming Bamse Jørgensens Plads

 

The Vooo Ca Ray (DK) Sou

Saturday 9 July 2022 - 15:00-17:00
Aarhus Hostel

 

Thorbjørn Stefansson Trio (DE/DK) Roc

Saturday 9 July 2022 - 16:00-18:00
Klostertorvet

 

Vuust / Vuust / Kiel (DK) Roc

Saturday 9 July 2022 - 16:00-18:00
Tir na nÓg

 

Morten Haugshøj Plays Wes Montgomery (DK) Mai

Saturday 9 July 2022 - 16:30-18:00
VinDanmark

 

Faratuben (ML/DK) Wor

Saturday 9 July 2022 - 18:00-19:00
Flemming Bamse Jørgensens Plads

 

Jens Fisker Trio (DK/PL) Beb

Saturday 9 July 2022 - 18:00-19:45
Hantwerk

 

Finn Odderskov (DK) Mai

Saturday 9 July 2022 - 19:00-22:00
Cockney Pub

 

Johannes Käsbach – Klanglys Solo Special (DE) Mai

Saturday 9 July 2022 - 19:00-20:00
Domen - Bylivshuset - Pier 2

 

Indra (DK/US) Sou

Saturday 9 July 2022 - 19:30-21:00
Helsingør Theater - Den Gamle By

 

Bladt / Fogh Kvartet (DK) Roc

Saturday 9 July 2022 - 20:00-22:00
Klostertorvet

 

Caktus (DK) Art

Saturday 9 July 2022 - 20:00-22:00
Erlings Jazz- & Ølbar

 

Camilla Dayyani Jazz Combo (DK) Mai

Saturday 9 July 2022 - 20:00-21:45
VinDanmark

 

Fauna 5 (DK) Roc

Saturday 9 July 2022 - 20:00-21:00
HeadQuarters

 

Kathrine Windfeld Sextet (DK/SE/PL) Roc

Saturday 9 July 2022 - 20:00-22:00
Maritza Salen

 

Liga Latina (DK) Wor

Saturday 9 July 2022 - 20:00-22:00
CasaV58

 

Rottejazz (DK) Tra

Saturday 9 July 2022 - 20:00-21:00
Zanders Bar

 

Nikola Bankov & Dan Hjorth (SK/DK) Fre

Saturday 9 July 2022 - 20:30-22:00
Jazz Boat, Havnepladsen, Midtbyen

 

Bobo Moreno (DK) Roc

Saturday 9 July 2022 - 21:00-23:00
Tir na nÓg

 

Kwella Trio (DK) Sou

Saturday 9 July 2022 - 21:00-22:30
Café Gemmestedet

 

Gorich Duo (DK) Roc

Saturday 9 July 2022 - 22:00-23:30
Hantwerk

 

Late Night Jazz Jam – Thorbjørn Stefansson (DK) Roc

Saturday 9 July 2022 - 23:00-03:00
HeadQuarters

 

Sunday 10 July 2022

 

Instrumentskibet (DK) For

Sunday 10 July 2022 - 10:00-11:00
Flemming Bamse Jørgensens Plads

 

KISSA - Aarhus' nye jazzcontainer (DK) Gui

Sunday 10 July 2022 - 11:00-17:00
Musikhusparken

 

Morten Haugshøj / Peter Friis (DK) Mai

Sunday 10 July 2022 - 12:00-14:00
LULA - Bar & Restaurant

 

Trypical Cumbia (CL/DK) For

Sunday 10 July 2022 - 12:00-13:00
Flemming Bamse Jørgensens Plads

 

Julius Gawlik & Vuust / Vuust / Stefansson Trio (DE/DK) Roc

Sunday 10 July 2022 - 13:00-15:00
Tir na nÓg

 

Kiosk (DK) Jaz

Sunday 10 July 2022 - 13:00-14:00
Flemming Bamse Jørgensens Plads

 

Uffe Steen & Peter Vuust (DK) Mai

Sunday 10 July 2022 - 13:00-15:00
Salling ROOFTOP

   

Dayyani / Hagelskjær / Hagelskjær Trio (DK) Mai

Sunday 10 July 2022 - 13:30-15:00
VinDanmark

 

Johannes Käsbach – Klanglys Solo Special (DE) Mai

Sunday 10 July 2022 - 14:00-15:00
Café Gemmestedet

 

Mads Bærentsen Trio (DK) Roc

Sunday 10 July 2022 - 14:00-16:00
Klostertorvet

 

Adrian Cox (UK/DK) Mai

Sunday 10 July 2022 - 15:00-18:00
Cockney Pub

 

Djursaa, Klüver & Tjalve (DK) Mai

Sunday 10 July 2022 - 15:00-16:00
Zanders Bar

   

Sagild & Rowedder (DK) Wor

Sunday 10 July 2022 - 15:00-17:00
Aarhus Hostel

 

Sam and The Soulmates (DK) Wor

Sunday 10 July 2022 - 15:00-16:00
Flemming Bamse Jørgensens Plads

 

Århus Jazzklubs Jamsession (DK) Tra

Sunday 10 July 2022 - 15:00-18:00
Waxies

 

Johannes Käsbach – Klanglys Solo Special (DE) Mai

Sunday 10 July 2022 - 15:30-17:00
fairbar

 

European Jazz Laboratory (DK/SI/LT/SK/US/DE/IR) Roc

Sunday 10 July 2022 - 16:00-18:00
Det Jyske Musikkonservatorium

 

Veronica Mortensen & Peter Vuust (DK) Roc

Sunday 10 July 2022 - 16:00-18:00
Tir na nÓg

 

Kwella / Bisgaard / Friis (DK) Mai

Sunday 10 July 2022 - 16:30-18:30
VinDanmark

 

The Modern Jazz Trio feat. Jerry Bergonzi (US/DK) Roc

Sunday 10 July 2022 - 17:00-19:00
Klostertorvet

 

Girls in Airports (DK) Fre

Sunday 10 July 2022 - 18:00-19:15
ARoS Aarhus Kunstmuseum

 

I Think You're Awesome (DK) Roc

Sunday 10 July 2022 - 18:00-19:00
Flemming Bamse Jørgensens Plads

 

Kristoffer Gori Verdoner Quartet (DK) Roc

Sunday 10 July 2022 - 18:00-19:30
Hantwerk

 

Eliane Elias & Aarhus Jazz Orchestra (BR/DK) Wor

Sunday 10 July 2022 - 19:30-21:30
Musikhuset Aarhus

 

Max Wolff (DK) Roc

Sunday 10 July 2022 - 19:30-21:00
fairbar

 

Nikola Bankov & Dan Hjorth (SK/DK) Fre

Sunday 10 July 2022 - 19:30-21:00
Jazz Boat, Havnepladsen, Midtbyen

 

Clapper (DK) Sou

Sunday 10 July 2022 - 20:00-21:00
HeadQuarters

 

Gorm Askjær Trio (DK) Roc

Sunday 10 July 2022 - 20:00-20:00
Klostertorvet

 

Jerry Bergonzi Quartet - Standard Gonz (US/DK) Beb

Sunday 10 July 2022 - 20:00-21:45
VinDanmark

 

Kresten Osgood Kvintet (DK/NO) Beb

Sunday 10 July 2022 - 20:00-22:00
Erlings Jazz- & Ølbar

 

Køs & Pia Tafdrup (DK) Art

Sunday 10 July 2022 - 20:00-22:30
Radar

 

Marcus Wärnheim & Karin Ingves (SE) Fre

Sunday 10 July 2022 - 20:00-20:45
Det 3. Rum

 

Mette Juul (DK) Mai

Sunday 10 July 2022 - 20:00-22:00
Maritza Salen

 

Pierre Dørge & New Jungle Orchestra (DK/NO/SE/GH) Wor

Sunday 10 July 2022 - 20:00-22:00
turkis

 

Sham Time (DK) Mai

Sunday 10 July 2022 - 20:00-22:00
Café Gemmestedet

 

Maria Bertel & Jaleh Negari (DK/IR) Fre

Sunday 10 July 2022 - 21:00-21:45
Det 3. Rum

 

Blunder (DK) Fre

Sunday 10 July 2022 - 22:00-22:45
Det 3. Rum

 

Quist Jazz Quintet (DK) Mai

Sunday 10 July 2022 - 22:00-23:45
Hantwerk

 

Late Night Jazz Jam - Adrian Christensen (DK) Roc

Sunday 10 July 2022 - 23:00-02:00
HeadQuarters

 

Monday 11 July 2022

 

KISSA - Aarhus' nye jazzcontainer (DK) Gui

Monday 11 July 2022 - 11:00-17:00
Musikhusparken

 

Ebba Dankel & Peter Vuust (DK/SE) Mai

Monday 11 July 2022 - 13:00-15:00
Salling ROOFTOP

 

Antonio Dayyani (DK) Mai

Monday 11 July 2022 - 13:30-14:30
VinDanmark

 

PLAY!GROUND LIVE (DK) Roc

Monday 11 July 2022 - 14:00-15:00
Klostertorvet

 

Jorden Rundt - Malene Kjærgård (DK) For

Monday 11 July 2022 - 14:30-15:30
Information Vest - E&P Huset

 

Cesar Joaniquet & Vuust / Hagelskjær / Stefansson Trio (ES/DK) Roc

Monday 11 July 2022 - 15:00-17:00
Tir na nÓg

 

Karmen Rõivassepp Quartet (EE/DK) Roc

Monday 11 July 2022 - 15:00-16:15
Dokk1

 

Kjeld Lauritsen Trio feat. Sahra da Silva (DK) Mai

Monday 11 July 2022 - 15:00-18:00
Waxies

 

Klüver & Tjalve Duo (DK) Beb

Monday 11 July 2022 - 15:00-16:00
Café Gemmestedet

 

Veronica Mortensen Duo / 3 x Piano (DK) Mai

Monday 11 July 2022 - 15:00-17:15
Generationernes Hus

 

Quist Jazz Quintet (DK) Mai

Monday 11 July 2022 - 15:30-17:00
fairbar

 

Africaba (DK/GH) For

Monday 11 July 2022 - 16:00-17:00
Information Vest - E&P Huset

 

Balthazars Karaffel (DK) Mai

Monday 11 July 2022 - 16:00-18:00
VinDanmark

 

Force Majeure (4sure) (DK) Roc

Monday 11 July 2022 - 16:00-18:00
Klostertorvet

 

Solborg / Bigoni / Toldam (DK/IT) Art

Monday 11 July 2022 - 17:00-18:15
Aarhus Domkirke

 

Dan Hjorth / Jacob Danielsen Duo (DK) Mai

Monday 11 July 2022 - 18:00-20:00
Hantwerk

 

Adrian Cox (UK/DK) Mai

Monday 11 July 2022 - 19:00-22:00
Cockney Pub

 

OTOOTO (DK) Roc

Monday 11 July 2022 - 19:00-21:00
HeadQuarters

 

Bojsen, Friis & Addemos (DK) Mai

Monday 11 July 2022 - 19:30-21:00
Jazz Boat, Havnepladsen, Midtbyen

 

Edith Kvartet - Anna Kruse (DK/SE) Wor

Monday 11 July 2022 - 19:30-20:30
Gellerupscenen

 

Ulla Henningsen Trio (DK) Mai

Monday 11 July 2022 - 19:30-21:00
Helsingør Theater - Den Gamle By

 

Casper Hejlesen Trio (DK) Tra

Monday 11 July 2022 - 20:00-21:00
Zanders Bar

 

Christian Vuust & Peter Vuust (DK) Roc

Monday 11 July 2022 - 20:00-22:00
Tir na nÓg

 

Dancer (DK) Art

Monday 11 July 2022 - 20:00-22:00
Radar

 

David Truilo / European Connection (US/DK) Roc

Monday 11 July 2022 - 20:00-20:00
Klostertorvet

 

døssing (DK) Roc

Monday 11 July 2022 - 20:00-22:00
Palmehaven - Institut for X

 

I Just Came From The Moon (DK) Roc

Monday 11 July 2022 - 20:00-21:15
turkis

 

Jerry Bergonzi Quartet - A personal take on jazz (US/DK) Beb

Monday 11 July 2022 - 20:00-21:45
VinDanmark

 

Melody Gardot (US) Roc

Monday 11 July 2022 - 20:00-22:00
Musikhuset Aarhus

 

Pontoppidan / Agergaard / Cohen (DK/US) Fre

Monday 11 July 2022 - 20:00-20:45
Det 3. Rum

 

Sinne Eeg & Josh Nelson Duo (DK/US) Mai

Monday 11 July 2022 - 20:00-21:15
Dokk1

 

Uffe Steen Trio (DK) Roc

Monday 11 July 2022 - 20:00-22:15
Café Støj

 

Westergaard / Dell / Lillinger + Westergaard / Kjærgaard / Bruun (DK/DE) Art

Monday 11 July 2022 - 20:00-22:00
Erlings Jazz- & Ølbar

 

Balthazars Karaffel (DK) Mai

Monday 11 July 2022 - 21:00-23:00
Café Gemmestedet

 

Martin Sued Orchestra (AR) Wor

Monday 11 July 2022 - 21:00-22:15
Gellerupscenen

 

Signe Emmeluth Solo (DK) Fre

Monday 11 July 2022 - 21:00-21:45
Det 3. Rum

 

Dynastiet (DK) Fre

Monday 11 July 2022 - 21:30-23:00
turkis

 

Bojsen / Friis / Addemos (DK) Mai

Monday 11 July 2022 - 22:00-23:45
Hantwerk

 

Marie Marie (DE/DK) Fre

Monday 11 July 2022 - 22:00-22:45
Det 3. Rum

 

Tuesday 12 July 2022

 

KISSA - Aarhus' nye jazzcontainer (DK) Gui

Tuesday 12 July 2022 - 11:00-17:00
Musikhusparken

 

Sam and The Soulmates Duo (DK) Mai

Tuesday 12 July 2022 - 12:00-14:00
LULA - Bar & Restaurant

 

Hans Esbjerg & Peter Vuust (DK) Mai

Tuesday 12 July 2022 - 13:00-15:00
Salling ROOFTOP

 

Dayyani / Juul / Winter / Maido (DK/SE) Mai

Tuesday 12 July 2022 - 13:30-15:00
VinDanmark

 

Casper Mikkelsens Dejlige Jazzband: En FanJAZZtisk Trommerejse (DK) For

Tuesday 12 July 2022 - 14:00-14:45
Helsingør Theater - Den Gamle By

 

Amy Winehouse Tribute - Duokoncert (DK) Sou

Tuesday 12 July 2022 - 15:00-15:00
Café Gemmestedet

 

Jacob Djursaa & Vuust / Vuust / Stefansson Trio (DK) Roc

Tuesday 12 July 2022 - 15:00-17:00
Tir na nÓg

 

Josh Nelson Trio (US/DK/SE) Mai

Tuesday 12 July 2022 - 15:00-16:15
Dokk1

 

Kansas City Stompers feat. Jesper Thilo (DK/SE) Mai

Tuesday 12 July 2022 - 15:00-18:00
Waxies

 

Klüver & Tjalve Duo (DK) Beb

Tuesday 12 July 2022 - 15:00-15:45
Domen - Bylivshuset - Pier 2

 

Malthe Jepsen Trio / Camilla Dayyani Group (DK) Mai

Tuesday 12 July 2022 - 15:00-17:15
Generationernes Hus

 

Søren Bruun & Andreas Gad (DK) Mai

Tuesday 12 July 2022 - 15:30-17:00
fairbar

 

Eline Engholm & Friends (DK) Mai

Tuesday 12 July 2022 - 16:00-18:00
VinDanmark

 

Mette Juul (DK) Mai

Tuesday 12 July 2022 - 16:00-18:00
ARoS Aarhus Kunstmuseum

 

Jan Kaspersen solo piano (DK) Mai

Tuesday 12 July 2022 - 17:00-18:15
Aarhus Domkirke

 

JazzPop4 (DK) Mai

Tuesday 12 July 2022 - 18:00-18:00
Hantwerk

 

Adrian Cox (UK/DK) Mai

Tuesday 12 July 2022 - 19:00-22:00
Cockney Pub

 

Bagland feat. Cæcilie Balling (DK) Mai

Tuesday 12 July 2022 - 19:00-21:00
Gyngen

 

Andreas Toftemark Quartet (DK/SE) Mai

Tuesday 12 July 2022 - 19:30-21:00
Helsingør Theater - Den Gamle By

 

Ned Ferm & Anders AC Christensen (US/DK) Fre

Tuesday 12 July 2022 - 19:30-21:00
Jazz Boat, Havnepladsen, Midtbyen

 

Dexterity (DK) Mai

Tuesday 12 July 2022 - 20:00-22:00
VinDanmark

 

Djursaa, Klüver & Tjalve (DK) Mai

Tuesday 12 July 2022 - 20:00-20:00
Café Gemmestedet

 

Frekvens (DK) Mai

Tuesday 12 July 2022 - 20:00-21:30
fairbar

 

GinmanBlachmanDahl (DK) Roc

Tuesday 12 July 2022 - 20:00-21:15
Dokk1

 

Halfdan Stefansson Trio + Tom-Nissen-TB (DK) Roc

Tuesday 12 July 2022 - 20:00-21:00
HeadQuarters

 

Henrik Gunde & Morten Ramsbøl (DK) Roc

Tuesday 12 July 2022 - 20:00-22:00
Tir na nÓg

 

It Takes Two To Tchicai (SE/DK) Fre

Tuesday 12 July 2022 - 20:00-20:45
Det 3. Rum

 

Kiosk (DK) Jaz

Tuesday 12 July 2022 - 20:00-21:00
Palmehaven - Institut for X

 

Lee Ritenour & Dave Grusin (US) Roc

Tuesday 12 July 2022 - 20:00-21:30
Musikhuset Aarhus

 

Lummerjazz & Baggårdspoeter (DK) Jaz

Tuesday 12 July 2022 - 20:00-22:00
Gellerupscenen

 

New Orleans Piano Night (DK) Sou

Tuesday 12 July 2022 - 20:00-21:00
Zanders Bar

 

Nikolaj Bøgelund JazzNSoul (DK) Roc

Tuesday 12 July 2022 - 20:00-22:00
Klostertorvet

 

Trondheim Jazz Orchestra & Signe Emmeluth (NO) Fre

Tuesday 12 July 2022 - 20:00-21:30
turkis

 

Uffe Steen Trio (DK) Roc

Tuesday 12 July 2022 - 20:00-22:15
Café Støj

 

Westergaard / Dell / Lillinger + Westergaard / Kjærgaard / Bruun (DK/DE) Art

Tuesday 12 July 2022 - 20:00-22:00
Erlings Jazz- & Ølbar

 

Epli (NO/DK) Fre

Tuesday 12 July 2022 - 21:00-21:45
Det 3. Rum

 

KALAS (DK/IT/ES) Fre

Tuesday 12 July 2022 - 22:00-23:45
Det 3. Rum

 

Lysgaard / Loeb / Ravn (DK) Mai

Tuesday 12 July 2022 - 22:00-23:45
Hantwerk

 

Wednesday 13 July 2022

 

KISSA - Aarhus' nye jazzcontainer (DK) Gui

Wednesday 13 July 2022 - 11:00-22:00
Musikhusparken

 

Sangskattekisten (DK) For

Wednesday 13 July 2022 - 11:00-12:00
Aarhus Hostel

 

Eline Engholm / Thomas Løkke (DK) Mai

Wednesday 13 July 2022 - 12:00-14:00
LULA - Bar & Restaurant

 

Nikolaj Hess & Peter Vuust (DK) Mai

Wednesday 13 July 2022 - 13:00-15:00
Salling ROOFTOP

 

Dayyani / Juul / Winter / Maido (DK/SE) Mai

Wednesday 13 July 2022 - 13:30-15:00
VinDanmark

 

Blood Sweat Drum + Bass feat. Soweto Kinch (DK/GB) Roc

Wednesday 13 July 2022 - 15:00-16:15
Musikhuset Aarhus

 

Christian Vuust Quartet / 3 x Piano (DK) Mai

Wednesday 13 July 2022 - 15:00-17:15
Generationernes Hus

 

drengeband (DK) Roc

Wednesday 13 July 2022 - 15:00-16:00
Café Gemmestedet

 

Laura Zöschg & Vuust / Vuust / Stefansson Trio (DK/IT) Roc

Wednesday 13 July 2022 - 15:00-17:00
Tir na nÓg

 

Sidetrackers (DK) Sou

Wednesday 13 July 2022 - 15:00-17:00
Aarhus Hostel

 

Tango Orkestret (DK) Wor

Wednesday 13 July 2022 - 15:00-16:15
Dokk1

 

Aarhus Senior Stars årgang 1947 (DK) Tra

Wednesday 13 July 2022 - 15:00-18:00
Waxies

 

Byens lydspor - guidet tur til legendariske spillesteder (DK) Gui

Wednesday 13 July 2022 - 16:00-17:30
Sankt Knuds Torv 2, Foran Netto

 

Klüvers Kvartet (DK) Beb

Wednesday 13 July 2022 - 16:00-18:00
VinDanmark

 

Jerry Bergonzi & Modern Jazz Trio (US/DK/SE) Roc

Wednesday 13 July 2022 - 16:30-18:00
Musikhuset Aarhus

 

Carsten Dahl solo piano (DK) Mai

Wednesday 13 July 2022 - 17:00-18:15
Aarhus Domkirke

 

Machina Mundi feat. Karmen Rõivassepp (EE/CZ/CA/SE/DK) Roc

Wednesday 13 July 2022 - 18:00-19:00
Domen - Bylivshuset - Pier 2

 

Morten Haugshøj Group - The Street Doctors (DK) Mai

Wednesday 13 July 2022 - 18:00-19:45
Hantwerk

 

Adrian Cox (UK/DK) Mai

Wednesday 13 July 2022 - 19:00-22:00
Cockney Pub

 

Ned Ferm & Anders AC Christensen (US/DK) Fre

Wednesday 13 July 2022 - 19:30-21:00
Jazz Boat, Havnepladsen, Midtbyen

 

Northfield (DK) Roc

Wednesday 13 July 2022 - 19:30-21:00
fairbar

 

Aarhus Jazz Orchestra feat. Mathias Heise (DK) Roc

Wednesday 13 July 2022 - 19:30-22:00
Musikhuset Aarhus

 

Artur Tuznik / Camilla Dayyani Duo (DK/PL/IR) Roc

Wednesday 13 July 2022 - 20:00-21:30
Dayyani Residence

 

Bisgaard / Vuust / Loeb - Trio (DK) Roc

Wednesday 13 July 2022 - 20:00-22:00
VinDanmark

 

Enrico Pieranunzi Trio (IT/DK) Mai

Wednesday 13 July 2022 - 20:00-21:15
Dokk1

 

Hess / Skou / Vuust (DK) Roc

Wednesday 13 July 2022 - 20:00-22:00
Tir na nÓg

 

Human Being Human (DK) Roc

Wednesday 13 July 2022 - 20:00-21:00
turkis

 

Jansson-Ramsbøl-Falkenberg (SE/DK) Mai

Wednesday 13 July 2022 - 20:00-22:15
Café Støj

 

Jesper Riis, Kasper Langkjær, Oliver McEwan & Mark Chemnitz (DK) Roc

Wednesday 13 July 2022 - 20:00-22:00
Klostertorvet

 

Pimpono Ensemble (DK/PL/NO) Roc

Wednesday 13 July 2022 - 20:00-21:00
HeadQuarters

 

Aarhus Jazz Jam (DK) Tra

Wednesday 13 July 2022 - 20:00-21:00
Zanders Bar

 

Horse Orchestra (DK/SE/IS/NO) Fre

Wednesday 13 July 2022 - 21:00-23:00
Knud’s Kiosk, Jægergårdsgade

 

Jacob Anderskov “Allusion” feat. Anders AC Christensen & Jakob Høyer (DK) Roc

Wednesday 13 July 2022 - 21:00-23:00
Erlings Jazz- & Ølbar

 

Jimi Tenor & Kaptajn Ørentvist (FI/DK) Roc

Wednesday 13 July 2022 - 21:00-22:15
turkis

 

Kwella Trio (DK) Sou

Wednesday 13 July 2022 - 21:00-22:30
Café Gemmestedet

 

Jazzgudstjeneste (DK) Jaz

Wednesday 13 July 2022 - 22:00-23:00
Skt. Lukas Kirke

 

Michael Bladt - Clash (DK) Roc

Wednesday 13 July 2022 - 22:00-23:15
Musikhuset Aarhus

 

The Street Doctors (DK) Beb

Wednesday 13 July 2022 - 22:00-23:45
Hantwerk

 

Thursday 14 July 2022

 

KISSA - Aarhus' nye jazzcontainer (DK) Gui

Thursday 14 July 2022 - 11:00-22:00
Musikhusparken

 

New Sun Jazz Quintet feat. Jesper Løvdal (DK) Mai

Thursday 14 July 2022 - 12:00-14:00
LULA - Bar & Restaurant

 

Mathias Heise & Peter Vuust (DK) Mai

Thursday 14 July 2022 - 13:00-15:00
Salling ROOFTOP

 

Ahcsaj Kvintet (SI/DE/AG/DK) Roc

Thursday 14 July 2022 - 13:30-15:00
VinDanmark

 

Bourbon Street Jazzband (DK) Tra

Thursday 14 July 2022 - 15:00-18:00
Waxies

 

Frederik Vuust Trio (DK) Roc

Thursday 14 July 2022 - 15:00-17:00
Tir na nÓg

 

Jazz på Dansk (DK) Mai

Thursday 14 July 2022 - 15:00-16:15
Dokk1

 

Rõivassepp / Kwella / Madsen (DK/EE) Mai

Thursday 14 July 2022 - 15:00-17:00
Aarhus Hostel

 

TipToe BigBand & Fredrik Lundin (DK) Roc

Thursday 14 July 2022 - 15:00-16:15
Musikhuset Aarhus

 

Andreas Tophøj / Pojken Flensborg Duo (DK) Mai

Thursday 14 July 2022 - 16:00-17:45
Skt. Lukas Kirke

 

Henrik Gunde, Mikkel Vuust, Peter Vuust (DK) Mai

Thursday 14 July 2022 - 16:00-18:00
Salling ROOFTOP

 

Jacob D's Tukaan (DK) Mai

Thursday 14 July 2022 - 16:00-18:00
VinDanmark

 

Bévort 3 (DK) Mai

Thursday 14 July 2022 - 16:30-18:00
Musikhuset Aarhus

 

Lars Jansson / Thomas Agergaard Duo (DK/SE) Mai

Thursday 14 July 2022 - 17:00-18:15
Aarhus Domkirke

 

Balthazars Karaffel (DK) Mai

Thursday 14 July 2022 - 18:00-19:45
Hantwerk

 

drengeband (DK) Roc

Thursday 14 July 2022 - 18:00-19:00
Domen - Bylivshuset - Pier 2

 

Adrian Cox (UK/DK) Mai

Thursday 14 July 2022 - 19:00-22:00
Cockney Pub

 

Ned Ferm & Anders AC Christensen (US/DK) Fre

Thursday 14 July 2022 - 19:00-20:45
Aarhus Internationale Sejlsportscenter

 

Feather Drop (DK) Mai

Thursday 14 July 2022 - 19:30-19:30
fairbar

 

Aarhus Jazz Orchestra feat. Mathias Heise (DK) Roc

Thursday 14 July 2022 - 19:30-22:00
Musikhuset Aarhus

 

Assegai (DK) Roc

Thursday 14 July 2022 - 20:00-21:15
HeadQuarters

 

Ellen Andersson (SE/DK) Roc

Thursday 14 July 2022 - 20:00-21:15
Dokk1

 

Gorich Duo (DK) Roc

Thursday 14 July 2022 - 20:00-21:00
Zanders Bar

 

Jansson-Ramsbøl-Falkenberg (SE/DK) Mai

Thursday 14 July 2022 - 20:00-22:15
Café Støj

 

Sagild & Rowedder (DK) Wor

Thursday 14 July 2022 - 20:00-23:00
CasaV58

 

SHARE Improfest (DK/SE/FR/DE/PT/IT) Fre

Thursday 14 July 2022 - 20:00-02:00
Knud’s Kiosk, Jægergårdsgade

 

Sofia Hänninnen & Vuust / Vuust / Stefansson Trio (DK) Roc

Thursday 14 July 2022 - 20:00-22:00
Tir na nÓg

 

Swing, Sjov & Øl (DK) Mai

Thursday 14 July 2022 - 20:00-22:00
Gellerupscenen

 

Thomas Sejthen Trio (DK) Mai

Thursday 14 July 2022 - 20:00-21:30
VinDanmark

 

Uffe Steen plays soul music (DK) Roc

Thursday 14 July 2022 - 20:00-22:00
Klostertorvet

 

Nana Rashid (DK) Roc

Thursday 14 July 2022 - 20:30-21:45
Café Gemmestedet

 

Klüvers Trio (DK) Mai

Thursday 14 July 2022 - 21:00-23:00
Aarhus Internationale Sejlsportscenter

 

Nikola Bankov Band feat. Lars Søberg Andersen (SK/DK/NO) Roc

Thursday 14 July 2022 - 22:00-23:00
Musikhuset Aarhus

 

Sexy Sax Battle feat. Odderskov og Søndergaard (DK) Mai

Thursday 14 July 2022 - 22:00-23:45
Hantwerk

 

Friday 15 July 2022

 

KISSA - Aarhus' nye jazzcontainer (DK) Gui

Friday 15 July 2022 - 11:00-22:00
Musikhusparken

 

Verdens hyggeligste trio (DK) Roc

Friday 15 July 2022 - 11:00-13:00
Klostertorvet

 

Sam and The Soulmates (DK) Wor

Friday 15 July 2022 - 12:00-14:00
LULA - Bar & Restaurant

 

Mads Bærentzen, Peter Vuust (DK) Mai

Friday 15 July 2022 - 13:00-15:00
Salling ROOFTOP

 

Emmeluth / Jakobsen / Ringøen Trio (DK/NO) Mai

Friday 15 July 2022 - 13:30-14:45
VinDanmark

 

(I´m not) The Crooner (DK/CH) Mai

Friday 15 July 2022 - 15:00-16:00
Café Gemmestedet

 

Alfred Lykke & Vuust / Søndergaard / Stefansson (DK) Roc

Friday 15 July 2022 - 15:00-17:00
Tir na nÓg

 

Bjarne Kuul Band & Lindy Hoppers (DK) Mai

Friday 15 July 2022 - 15:00-17:00
Aarhus Hostel

 

Gunde On Garner (DK) Mai

Friday 15 July 2022 - 15:00-16:15
Dokk1

 

Nordkraft Big Band & Svaneborg Kardyb (DK) Roc

Friday 15 July 2022 - 15:00-16:15
Musikhuset Aarhus

 

Paul Harrison Band (DK/UK/HR) Tra

Friday 15 July 2022 - 15:00-18:00
Waxies

 

Los Fernandez (DK) Mai

Friday 15 July 2022 - 15:30-16:30
fairbar

 

Ahcsaj Kvintet (SI/DE/AG/DK) Roc

Friday 15 July 2022 - 16:00-18:00
Klostertorvet

 

James Loveless, Uffe Steen, Mikkel Vuust & Peter Vuust (DK/US) Mai

Friday 15 July 2022 - 16:00-18:00
Salling ROOFTOP

 

Pojken Flensborg Quartet (DK) Mai

Friday 15 July 2022 - 16:00-17:30
Skt. Lukas Kirke

 

Sham Time (DK) Mai

Friday 15 July 2022 - 16:00-18:00
VinDanmark

 

Kristin Korb Trio & Steen Nikolaj Hansen (US/DK) Mai

Friday 15 July 2022 - 16:30-18:00
Musikhuset Aarhus

 

Anders Ammitzbøll Trio feat. Møllehøj & Fryland (DK) Beb

Friday 15 July 2022 - 18:00-22:00
Hantwerk

 

Gunnar Lautrup (DK) Mai

Friday 15 July 2022 - 19:00-22:00
Cockney Pub

 

Jonathan Kreisberg Quartet (US/SE) Beb

Friday 15 July 2022 - 19:00-21:00
Gyngen

 

Torben Bjørnskov Trio feat. Jacob Djursaa (DK) Tra

Friday 15 July 2022 - 19:00-21:00
Aarhus Internationale Sejlsportscenter

 

Casper Hejlesen Trio (DK) Mai

Friday 15 July 2022 - 19:30-21:00
fairbar

 

Aarhus Jazz Orchestra feat. Mathias Heise (DK) Roc

Friday 15 July 2022 - 19:30-22:00
Musikhuset Aarhus

 

A Trace of Toots Thielemans - Haugshøj / Sejthen / Venndt Trio (DK) Mai

Friday 15 July 2022 - 20:00-21:45
VinDanmark

 

Eliel Lazo Trio (CU/DK) Wor

Friday 15 July 2022 - 20:00-23:00
CasaV58

 

Faratuben (ML/DK) Wor

Friday 15 July 2022 - 20:00-21:15
HeadQuarters

 

Mads Mathias (DK) Mai

Friday 15 July 2022 - 20:00-22:15
Café Støj

 

Malene Mortensen Group (DK) Roc

Friday 15 July 2022 - 20:00-21:15
Dokk1

 

Olga Witte Organ Trio No 2 (DK/NO) Art

Friday 15 July 2022 - 20:00-20:45
Langenæskirken

 

Pelle Von Bülow Quartet (DK) Roc

Friday 15 July 2022 - 20:00-21:00
Klostertorvet

 

Rindom / Korsgaard / Rune / Pedersen (DK) Sou

Friday 15 July 2022 - 20:00-21:00
Zanders Bar

 

SHARE Improfest (DK/SE/FR/DE/PT/IT) Fre

Friday 15 July 2022 - 20:00-02:00
Knud’s Kiosk, Jægergårdsgade

 

Sommers Orkester (FI/ES/PL/DK) Roc

Friday 15 July 2022 - 20:00-20:00
Erlings Jazz- & Ølbar

 

Nana Rashid (DK) Roc

Friday 15 July 2022 - 20:30-21:45
Café Gemmestedet

 

Klüvers Trio (DK) Mai

Friday 15 July 2022 - 21:00-23:00
Aarhus Internationale Sejlsportscenter

 

Dynamic (DK/US) Mai

Friday 15 July 2022 - 22:00-23:45
Hantwerk

 

Mathias Heise (DK) Roc

Friday 15 July 2022 - 22:00-23:45
Tir na nÓg

 

Øyunn feat. Kati Brien (NO/DE/DK) Roc

Friday 15 July 2022 - 22:00-22:15
Musikhuset Aarhus

 

Saturday 16 July 2022

 

KISSA - Aarhus' nye jazzcontainer (DK) Gui

Saturday 16 July 2022 - 11:00-22:00
Musikhusparken

 

Rõivassepp / Kwella / Madsen (DK/EE) Mai

Saturday 16 July 2022 - 11:00-13:15
ARoS Aarhus Kunstmuseum

 

International Youth Big Band Camp feat. Miho Hazama (DK/JP) Roc

Saturday 16 July 2022 - 12:00-13:15
Musikhuset Aarhus

 

Peter Marott Trio (DK) Roc

Saturday 16 July 2022 - 12:00-15:00
Klostertorvet

 

Quist Jazz Quintet (DK) Mai

Saturday 16 July 2022 - 12:00-14:00
LULA - Bar & Restaurant

 

Arosia (DK) Tra

Saturday 16 July 2022 - 13:00-16:00
Waxies

 

Cesar Joaniquet + Vuust / Vuust / Stefansson Trio (DK/ES) Roc

Saturday 16 July 2022 - 13:00-15:00
Tir na nÓg

 

Michael Bladt og Peter Vuust (DK) Mai

Saturday 16 July 2022 - 13:00-15:00
Salling ROOFTOP

 

Thomas Isak Trio (DK) Roc

Saturday 16 July 2022 - 13:30-14:45
VinDanmark

 

Big Butter (DK) Mai

Saturday 16 July 2022 - 15:00-17:00
Aarhus Hostel

 

Danish Youth Jazz Orchestra (DK) Roc

Saturday 16 July 2022 - 15:00-16:15
Musikhuset Aarhus

 

Klüver & Tjalve Duo (DK) Beb

Saturday 16 July 2022 - 15:00-16:00
Café Gemmestedet

 

Anna Emmeluth (DK) Wor

Saturday 16 July 2022 - 15:30-17:00
fairbar

 

3 x Vuust (DK) Mai

Saturday 16 July 2022 - 16:00-18:00
Salling ROOFTOP

 

Eliel Lazo (CU/DK) Wor

Saturday 16 July 2022 - 16:00-19:00
Klostertorvet

 

European Connection (US/DK/NO) Roc

Saturday 16 July 2022 - 16:00-18:00
Tir na nÓg

 

Morten Haugshøj Trio (DK) Mai

Saturday 16 July 2022 - 16:00-17:30
VinDanmark

 

Emil Otto & His Orchestra (DK/IT/BE) Roc

Saturday 16 July 2022 - 16:30-18:00
Musikhuset Aarhus

 

Morten Haugshøj Trio (DK) Mai

Saturday 16 July 2022 - 18:00-19:30
Hantwerk

 

Rasmus Bøgelund (DK) Mai

Saturday 16 July 2022 - 19:00-22:00
Cockney Pub

 

Torben Bjørnskov Trio feat. Casper Hejlesen (DK) Tra

Saturday 16 July 2022 - 19:00-21:00
Aarhus Internationale Sejlsportscenter

 

Jenny Peitersen & Halfdan Stefansson Duo (DK) Fre

Saturday 16 July 2022 - 19:30-20:30
Café Gaya

 

Aarhus Jazz Orchestra feat. Mathias Heise (DK) Roc

Saturday 16 July 2022 - 19:30-22:00
Musikhuset Aarhus

 

Anders Ammitzbøll Trio feat. Møllehøj & Fryland (DK) Beb

Saturday 16 July 2022 - 20:00-22:00
VinDanmark

 

Karl William & Peter Vuust Trio (DK) Roc

Saturday 16 July 2022 - 20:00-22:00
Musikhuset Aarhus

 

Little North (DK) Roc

Saturday 16 July 2022 - 20:00-22:00
Radar

 

Mads Mathias (DK) Mai

Saturday 16 July 2022 - 20:00-22:15
Café Støj

 

Oilly Wallace & Vuust / Vuust / Stefansson Trio (DK) Roc

Saturday 16 July 2022 - 20:00-22:00
Tir na nÓg

 

OrgelDuo (DK/FI) Sou

Saturday 16 July 2022 - 20:00-21:15
HeadQuarters

 

SalSalon (DK) Wor

Saturday 16 July 2022 - 20:00-23:45
CasaV58

 

SHARE Improfest (DK/SE/FR/DE/PT/IT) Fre

Saturday 16 July 2022 - 20:00-03:00
Knud’s Kiosk, Jægergårdsgade

 

The Vooo Ca Ray (DK) Sou

Saturday 16 July 2022 - 20:00-21:00
Zanders Bar

 

Thomas Buttenschøn (DK) Roc

Saturday 16 July 2022 - 20:00-20:00
Klostertorvet

 

Klüvers Trio (DK) Mai

Saturday 16 July 2022 - 21:00-23:00
Aarhus Internationale Sejlsportscenter

 

Kwella / Fischer / Houe (DK) Sou

Saturday 16 July 2022 - 21:00-22:30
Café Gemmestedet

 

KALEIIDO feat. Rumpistol & Lars Vissing (DK) Roc

Saturday 16 July 2022 - 22:00-23:00
Musikhuset Aarhus

 

Sam and The Soulmates (DK) Wor

Saturday 16 July 2022 - 22:00-23:45
Hantwerk

 

Hess / Vuust / Vuust Trio (DK) Roc

Saturday 16 July 2022 - 23:00-01:00
Tir na nÓg

 

Late Night Smagløs with Soul Glo (DK) Sou

Saturday 16 July 2022 - 23:00-02:00
Klostertorvet

 

Sunday 17 July 2022

 

Quist Møller Duo (DK) Mai

Sunday 17 July 2022 - 12:00-14:00
LULA - Bar & Restaurant

 

Bjørn Nitschke Trio (DK) Beb

Sunday 17 July 2022 - 13:30-15:00
VinDanmark

 

Cool Sweetness Sextet (DK) Mai

Sunday 17 July 2022 - 15:00-17:00
Gyngen

 

Sam and The Soulmates Duo (DK) Mai

Sunday 17 July 2022 - 15:30-17:15
VinDanmark